Riesen SM Nordisk stil 2020

RiesenSM NordStil 2020

Riesen SM Nordisk stil / Draghund

Välkommen till Mora Bk's draghundstävling på Hemus den 8 februari där SRSK kommer att hålla vårt rasmästerskap i Nordisk stil.

I hopp om att få fler deltagare har vi i år valt att testa att ha två klasser på rasmästerskapet, 5km och 11 km.

Delta i motionsklass

För att delta anmäler du dig till motionsklass och väljer vilken distans du vill köra i (5 eller 11 km), i motionsklass behövs varken gröntkort eller tävlinglicens för att få starta!

Delta i tävlingsklass

  • junior 11 km,
  • senior 11 km,
  • yngre veteran 11 km,
  • Äldre veteran 5 km

och tävlar då i RM på klassens angivna distans.

OBS! Om du anmäler dig i tävlingsklass så tänk på att själva tävlingen är en tvådagars tävling, dvs med heat både på lördag och söndag, men att Riesen SM enbart baseras på lördagens resultat.

Anmälan

Anmälan görs som vanligt på SDSF's hemsida draghundsport.se : https://draghundsport.se/kalender/visa/default.aspx?tavlingsid=524

Skicka gärna iväg ett mejl till Anna-Carin ( info @ lillaliam.se ) gällande vilken klass och distans du tänkt köra så blir det enklare för oss att hålla koll på vilka som tävlar i vårt RM.

Vart: Hemus, Mora

När: 8 februari 2020

Arrangör: Mora Bk

Distanser: 5 km eller 11 km

Varmt välkomna!

Vi ses väl i Mora ? 

 

SMBarmakrsdrag-2019

SM i Barmarksdrag

dragbild annacarin liten

med Riesenekipage på startlinjen :)

Torsdag 17 Oktober startar årets SM i Barmarksdrag! SM går över totalt fyra dagar där canicross och bikejoring kör torsdag och fredag medan scooter och vagnsklasserna kör lördag och söndag.

På startlinjen finns i år flertalet riesenekipage men även tävlande för Svenska Riesenschnauzerklubben som startar med andra raser än riesen:

Starttider Torsdag - Bikejoring och Canicross


Bikejoring Män veteran B
10:05 - Håkan Ljudén
10:06 - Joakim Leverström
10:08 - Staffan Jönsson

Bikejoring Kvinnor Veteran B
11:09 - Karin Ljudén
11:10 - Bodil Lundell

Bikejoring Män Senior B
12:05 - Mikael Karlsson
12:09 - Hans Pettersson
12:10 - Ingemar Bjurö

Canicross Män Veteran A
13:55 - Fredrik Nilsson
13:57 - Hans Gunnarsson


Starttider Lördag - Vagn och Scooter

4-spann B
10:10 - Anna-Carin Lönn


Scooter 1-spann män veteran
13:41 - Hans Gunnarsson

Riesen SM 2019

Riesen SM - Norrköping - Summering

 RSM 2019 4

Nya mästare korade 👑 och fina uppflyttningar fick vi uppleva 🤗 grattis till allihopa som vann medaljer, blev uppflyttade och deltog med fin förtjänst i det lynniga vädret. Vi fick allt från blåst och sol till ösregn. 

Framtid för vårt SM? -> kan DIN klubb anordna Riesen SM ?

Vi behöver kunna planera nästa år och framåt, vet just DU en klubb (brukshundsklubb eller rasklubb) som skulle kunna och vilja hjälpa till att anordna Riesen SM?

Vi har de senaste åren fått "jaga" klubbar som kan hjälpa till att hålla våra viktiga och fina mästerskap, så all hjälp är välkommen.

Om du har en idé eller förslag, hör av dig till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. - då blir vi jätteglada :)

 

RIESENMÄSTARE ELIT & IGP III

 

Spår - Elit

Guld - Riesenmästare & Cert:

Annelie Gustafsson & Rissies Nårton 

Silver

Martin Abrahamsson & Upshots Åxxie

 

Sök - Elit

Guld - Riesenmästare

Eva Johnson Rosborg & Ryssbergets Kinneh 

Silver 

Birgitta Sunnergren & Ekhöjdens Öza

Brons

Lena Andersson & Ekhöjdens Lava

 

IGP III

Guld - Riesenmästare

Michael Andersson & Mariesens Dexter

 

Rapport Elit

Guld - Riesenmästare - Cert

Susanne Lundberg & Ekhöjdens Dagmar

Silver - Cert Poäng

Karin Falk & Rissies Jikk 

 

RIESEN SM Högre/ Lägre/ IGP II & IGP I

 

Spår - Lägre

1 plats & Uppflyttad

Anette Nordahl & Ekhöjdens Dingo

2 plats & Uppflyttad

Ylva Jonasson & Ryssbergets Mox

 

Rapport Högre

1 plats 

Christer Holmgren & Carlshills Fnissa

 

IGP II

1 plats och uppflyttad till IGP III

Birgitha Yttergren & Rissies hella

 

IGP I

1 plats och uppflyttad till IGP II

Tore Karlsson § Rissies Hixa

 

Lydnad LKL 1

1 plats 

Rebecka Nordenman & Ultimate Giant Lady Gucci

 

Lydnad Startklass

1 plats och uppflyttad

Lotta Augustsson med Bardlands Tosca ”Kakan” 

2 plats och uppflyttad

Victoria Kullenberg & Rissies Mixxa

3 plats 

Netti Nordahl & Ekhöjdens Dingo

 

SRSK skickar STORT TACK till:

Arrangör Norrköpings BHK för ett fint anordnat mästerskap 🤗

Sponsor Renner Broderi & Design för fina priser till de nya Riesenmästarna. 

Alla som hjälpt till: Vi vill även tacka alla som hjälpt till på alla sätt i, på och kring tävlingarna, samt en stor eloge till alla tävlande - härligt att träffa alla och se er och era fina hundar arbeta tillsammans.

 

Vi hoppas på ännu fler deltagare och åskådare nästa år :)

IGP SM och FCI Kval 2019

IGP SM och FCI (VM) kval i Falkenberg 2019

Oj vad rafflande !!! Tre Riesen hade kvalat in i år till kvalet och alla kämpade på fint. 

Vi har nu (igen) två stycken Riesen i SM och för första gången på länge - en i landslaget som åker på FCI - det ”stora” IGP VM:et för alla raser!!!

Grattis till Monika Herzberg och Lennox Lewis Goldest Danubius för en fin-fin 5:e plats och kvalat till både SM och FCI VM 

Stort grattis till Peter Lindh & Qulingens Första Tesla som (åter igen) kvalat in till SM 

En fin tävling av Gunilla Stahre och Rissies Qobra - tufft att klara värmen och gott gry i den gamla damen Qobra - bra jobbat!

Stort att vi åter har två Riesen bland topphundarna inom IGP i Sverige och i SM, vi är stolta och glada att ni visar upp vår ras och hur grymt bra de är i arbete. 

Foton: Peter Lind 2019

Monika Herzberg & Lennox Lewis Goldest Danubius

- SG, SM och FCI Landslagsklar (VM alla raser)

MonikaH Fot SM Kval 061619 w

MonikaH FramSand SM Kval 061619 w

Monika Lennox Apport SM Kval 061619 w

Monik Lennox Rond SM Kval 061619 w

Monik Lennox Prot SM Kval 061619 w

Peter Lindh & Qulingens Första Tesla

- SM klar 

PeterL Fot SM Kval 061619 w

PeterL FramSand SM Kval 061619 w

Peter Tesla Apport SM Kval 061619 w

Peter Tesla Prot SM Kval 061619 w

Peter Tesla Rond SM Kval 061619 w

Gunilla Stahre & Rissies Qobra

Gunilla Qobra Rond SM Kval 061619 2 w

Gunilla Qobra Prot SM Kval 061619 w

Gunilla Qobra Rond SM Kval 061619 1 w

 

SRSK-Rolf-Achilles-Cup

SRSK IGP - Rolf Achilles Cup har avgjorts på OG Sturup i Påsk

Under påsken har SRSK som tradition att anordna en IGP (IPO) tävling på OG Sturup i Skåne. Gunilla Stahre ordnar tillsammans med Mikael Wiltander (SRSKs IGP sektion) tävlingen som i år erbjöd tävling i IGP I, IGP II, IGP III och FH I samt FH II.

Det var många som kämpade på i det vackra vädret och stort grattis till er alla som var med och för era insatser.

  • I IGP III fick vi enormt fina resultat med Cert till två Riesenschnauzrar, Grattis till vinnaren Bo Wiksten & Rissies Nordic Spirit från Finland samt Gunilla Stahre & Rissies Qobra som båda fick certifikat på imponerande poäng.
  • I FH I Blev Cornelia Sonne Wiltander & Rissies Puma uppflyttade med råge och
  • i FH II slog Wenche Jacobsen & Qulingens Första Tesla till med hela 96p och Certifikat - imponerande!
  • I IGP I såg vi Henrik Thorsen & Rissies Helix bli uppflyttade på superpoäng och även Gunilla Stahre & Rissies Katla klarade klassen med fin-fina poäng i C, de är nu klara för IGP II. 

Det var några som var nära denna gången men fick ge sig för några få poäng - fina insatser, det lyckas nästa gång nu när ni vet vad som skall slipas lite extra på :)

Vi har tyvärr begränsat med bilder från tävlingarna men några här nere.

SRSK och IGP sektionen vill speciellt tacka sponsorerna till tävlingen:

Colmaint AB, Lind Reklam & Media, Renner Broderi & Design, Kennel Mariesen (Marie Larsson Ekholm), DOGs-WORLDs, Sjötorp (Monica Herzberg), Rissies Kennel (Gunilla Stahre), Birgitta Yttergren, Jonas Thunberg